Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kurum Adı:Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kategori:Göğüs Hastalıkları Hastanesi
Şehir:Ankara
İlçe:Keçiören
Adres:Sanatoryum Cad. No:27
Telefon:0 (312) 567-7000
39.99998932.856448

Kurum Hakkında

1953 yılında tüberküloz sanatoryumu olarak kurulmuş olan hastanemiz, 1978'de Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi haline gelmiştir. Hastanemizin hikayesi 1930'lu yıllara kadar dayanır ve şöyle başlar:

Vefatından birkaç sene öncesinde Atatürk, yaverlerinden Cevat Abbas Bey'in köşküne sık sık gelir ve hastanemizin şu an bulunduğu tepeden Ankara'yı seyredermiş, havası, iklim koşulları ve görüş alanını çok beğendiği bu sahada yanındakiler bir köşk yapmayı planlarken, Atatürk bir hastane yapılmasını istemiş. Daha sonra sağlığı bozulan Atatürk için buraya bir köşk yapılması hazırlıklarına başlanılmış ancak hastalığı ilerlediği için vazgeçilmiştir.

1944 yılında Ankara'ya bir Sanatoryum yapılması kararlaştırılmış ve yer olarak Keçiören seçilmiştir. Hastane inşaatı eski bir Ermeni manastırının bulunduğu bölgede 1945'de başlamış, 1952'de sona ermiştir. 19 Mayıs 1953'de hastanemiz, Atatürk'ün bu bölgeye duyduğu ilgi göz önüne alınarak "Atatürk Sanatoryumu" adıyla tüberküloz sanatoryumu olarak açılmıştır.

Hastane ilk hizmete girdiğinde yalnız Tüberküloz ve Göğüs Cerrahisi servisleri ile röntgen ve bakteriyoloji bölümlerinden oluşmaktaydı, 230 yatak kapasitesi vardı. Açılışını takip eden yıllarda hastane, yeni bölümler ve yataklar kazanmıştır.

1955 Sosyal Servis, rehabilitasyon ve 50 yataklı çocuk servisi eklendi.

1957 Hastane bahçesine sera yapıldı.

1965 Nontüberküloz servisi 100 yatağa çıkarıldı.

1966 Halil Naci Mıhçıoğlu isimli hayırsever vatandaş tarafından 120 yataklı, ameliyathane ve rehabilitasyon bölümleri bulunan, kemik ve eklem tüberkülozu servisi inşaatı başladı.

1967 Kardiyoloji servisi eklendi, Göğüs Cerrahisi bölümü modern cihazlarla donatıldı.

1969 Rehabilitasycın bölümüne yeni atölyeler ilave edildi.

1971 İzmir Gümüldür'de hastane personeli için bir dinlenme kampı kuruldu. 1972 Hastane "Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi" adını aldı. 25 yataklı Astım servisi ve allerji laboratuvarı eklendi.

1976 Yeni bir pavyon inşaatı başladı. Bu pavyon, içinde idari personel çalışma ünitesi, doktor ve hemşire yemekhaneleri, kütüphane, toplantı salonu, üst katında göğüs cerrahisi ameliyathaneleri olacak şekilde planlanıldı.

1988 46 yataklı Astım Merkezi kuruldu.

1998 "75. Yıl Acil Servisi" adı verilen modern bir Acil Servis kuruldu.

1999 Hemşire lojman katı, 18 yataklı özel servise dönüştürüldü.

Poliklinikler
 • Aile Hekimliği
 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
 • Deri ve Zührevi Hastalıklar
 • Diş Hekimliği (Genel Diş)
 • Enfeksiyon Hastalıkları (İntaniye)
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 • Genel Cerrahi
 • Göğüs Cerrahisi
 • Göğüs Hastalıkları
 • Göz Hastalıkları
 • İç Hastalıkları (Dahiliye)
 • İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Kardiyoloji
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
 • Nöroloji
 • Üroloji

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri (telefon, faks ve internet sitesi) sayfanın en üstünde verilmiştir. Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara ili Keçiören ilçesinde göğüs hastalıkları hastanesi olarak faaliyet göstermektedir. Bu sayfa kurumun resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek, doktor listesi, sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak ve eğer kurum tarafından böyle bir hizmet sunuluyorsa telefonla veya internetten online randevu almak için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MHRS - Online Randevu

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi RandevuAtatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi için Merkezi Hastane ve Hekim Randevu Sistemini (MHRS) kullanarak online randevu alabilir veya Alo 182 hattını arayarak operatörden randevunuzu alabilirsiniz.

Yorum ve Şikayetler

Erdoğan Cengiz
Erdoğan Cengiz · 30 Eylül 2014

meslek hastalığında oran tespiti yapılabiliyor mu ?

Nuray Dönmez Özhan
Nuray Dönmez Özhan · 31 Ağustos 2013

1980-1984 yılları arasında hemşire ve diğer sağlık personelleri olarak çalışan arkadaşlar o güzel eski günlerimizi yadedelimmi. facede beni ekleyin görüşelim

Yelhan Çölbey
Yelhan Çölbey · 21 Temmuz 2013

doktorları mükemmel hep, hemşireleri de öyle temizlik de an be be an yapılıyor... hastanenin pisliği hastalardan kaynaklanıyor iki ayaklı havyanlardan, hasta olmak pis olmaya gerekçe değildir kendisi yapamıyorsa refakatcısı yapsın temizliği asıl sorun bu orda..

İbrahim Zeryok
İbrahim Zeryok · 8 Temmuz 2013

1964-1965 yıllarında bu hastanede idari personel olarak çalıştım ve askerlik nedeniyle ayrıldım. Türkiyenin en güzide idi ve ben genç yaşımda bu sağlık kuruluşunu çok beğenmiştim. Merak ettim ve o günleri çok özledim. Hey gidi günler. Bu konuda başhekim enver Bozyakalı, İdare amiri Hamdi Kemer, çekiç, Y.Hemşire Şükran Kabaş ile ilgili bilgi verilirse bu ihtiyar delikanlı eski elemanınızı çok mutlu edersiniz. Saygılar.

Osman Elden
Osman Elden · 18 Nisan 2013

Meral hanıma katılıyorum babam da orda operasyon geçirdi sonra hastane içinde enfesyon kaptı

Özay Aldemir
Özay Aldemir · 5 Aralık 2012

Maalesef Ankara Atatürk Sanatoryumu Hastanesinde büyük bir güvenlik zafiyetinin olduğunu ğözlemledim.Şöyleki 11.ci ayın sonlarına doğru gece yarısı hasta odalarında dolaşıp hastaların eşyalarını çalanlar olmuştur. Hastane yönetiminin bu zafiyetin giderilmesi için gerekli tedbirleri alacağına inanıyor saygılar sunuyorum.

Meral Cengiz
Meral Cengiz · 2 Ekim 2012

Doktorların ve hemşirelerin ilgisi bilgi vermesi çok memnun edici ama temizlik konusunda durum çok kötü, hastanenin özelliği göğüs hastalıkları solunum üzerine olunca bu konuda daha titiz davranmaları gerektiğini düşünüyorum...

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hakkında yorum yapın

Kurum ile ilgili yorumlarınızı, eleştirilerinizi veya doktorlara teşekkür mesajınızı mesaj kutusuna yazabilirsiniz. Yorumunuz; isminiz ve profil fotoğrafınız ile birlikte tüm ziyaretçilere açık olarak yayınlanacaktır. İş başvurusu, randevu talebi, ücret bilgisi, resmi şikayet vb. özel mesajlarınız için lütfen kurumun websitesini kullanınız.

avatar
Sağlık Kurumuna Oy Verin

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5 üzerinden 2.7 puan almıştır. Toplam 35 oy kullanılmış ve kurum hakkında 7 yorum yapılmıştır.

Ulaşım Bilgileri ve Harita

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ulaşım Haritası
Haritayı büyütmek için tıklayınız

Yakınlardaki Sağlık Kurumları

Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi
370 metre uzaklıkta
Pınarbaşı Mh. Sanatoryum Cd. Ardahan Sk. No:25
Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi
940 metre uzaklıkta
Osmangazi Mah. Atlılar Sok. No:45
Keçiören Hastanesi
1.5 km. uzaklıkta
Anavatan Caddesi No. 20
Fatih Polikliniği
1.5 km. uzaklıkta
Fatih Cd. 150/A
Hayat Cerrahi Tıp Merkezi
1.5 km. uzaklıkta
Tepebaşı Mah. Fatih Cad. No:135
Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
1.9 km. uzaklıkta
Güçlü Kaya Mah. Fatih Cad. Çağla Sok. No:2
Nefrotek Diyaliz Merkezi
1.9 km. uzaklıkta
Bağlarbaşı mh. Gelendost sk. No:4